Środa Śląska - miasteczko blisko Wrocławia z aquaparkiem


Środa Śląska to niewielkie miasteczko położone ok 30km na zachód od Wrocławia.
Nie znajdziecie tam co prawda wielu atrakcji ;) ale na jednodniowy lub popołudniowy wypad w sam raz!

LOKALIZACJA/DOJAZD


Do Środy Śląskiej oczywiście najłatwiej dojechać samochodem. Dzieli nas ok 30km, warto skorzystać z wybudowanej niedawno obwodnicy, ponieważ jadąc przez środek Leśnicy można utknąć w niezłym korku ;(
W Środzie możecie zaparkować np w samym rynku lub pod Aquaparkiem. Oczywiście pojedyncze, mniejsze miejsca jak to w takich miejscowościach znajdziecie prawie wszędzie :)

Fajną opcja wycieczki będzie pociąg! Maluchy na bank będą zadowolone z tego typu dojazdu :) Przez Środę jeżdżą np pociągi Koleii Dolnośląskiej które są nowoczesne, przystosowane do dzieci, wózków itp i jeżdżą dość często. Jedynym minusem tego typu wyprawy jest fakt, iż dworzec oddalony jest ok 3,5 km od centrum Środy Śląskiej. Wzdłuż drogi jest wytyczone pobocze dla pieszych/rowerów a dalej chodnik. Na upartego można więc się przespacerować. Jeśli jeździcie rowerami można do pociągu KD zabrać rowery (chyba ok+ 2zł za przewóz).


 Można również dojechać do centrum brusikiem miejskim, tylko radzę sprowadzić wcześniej o której odjeżdża, bo dość rzadko ( busik miejski) Przy samej stacji jest super plac zabaw! Dzięki czemu oczekiwanie na busik czy pociąg nie powinien się dłużyć: D


   
Trzecią z opcji jest dojazd autobusem. Do Środy kursują busiki Tarnowscy. Z centrum Wro jedzie się godzinę. Ponadto jeśli mamy małe dzieci nie jest to opcja bezpieczna (brak pasów/fotelików).


ŚRODA ŚLĄSKA CO ZWIEDZIĆ?
ATRAKCJE DLA DZIECI I RODZINY

Środa Śląska powstała w 1235 roku, ma ok 15km2 powierzchni i zamieszkuje ją ok 10tyś osób.Miejscowość możecie kojarzyć np z Parkiem Wodnym, Skarbem Średzkim cz fabryką Coca Coli (działająca w latach ok 1994-2002).   (więcej o Środzie: Wikipedia)


Środa Śląska atrakcje dla dzieci

ŚREDZKI PARK WODNY

Winogronowa 34, 55-300 Środa Śląska www.sredzkiparkwodny.pl

Jeśli chcecie zabrać dzieci na basen, ale nie macie ochoty stać w długich kolejkach, nie mieć miejsca w wodzie przez tłumy cz walczyć o miejsce parkingowe (jak we Wro w sezonie ;) choć ogólnie to super miejsce :) ) to średzki Park Wodny będzie fajnym wyborem. 


Za wejście dla rodziny 2+2 na 2 godziny zapłacicie już od 44zł (w dni powszednie do 14stej, weekendy ok 72zł). W środku (na dole pod schodami) można zostawić np wózek. W szatniach są przewijaki więc z maluszkiem da radę :) Jest punkt gastronomiczny, także po basenie można zjeść na miejscu obiad.

 

Obiekt nie jest duży, ale dla dzieci myślę, że ta ilość wody wystarczy :)
Na hali basenowej jest basen sportowy, zjeżdżalnia "rura" długa na 47metrów. Basen rekreacyjny o różnej głębokości (od 0,6 m do 1,2 m) więc dla każdego z urozmaiceniem:  2 x masaż ścienny, 3 x bicze wodne, 1 x gejzer, 2 x leżanki podwodne. Jest jacuzzi oraz brodzik dla maluszków, na dwóch poziomach połączony ślizgawką. Obok brodzika zjeżdżania słonik i pingwin psikający wodą.
Tuż obok brodzika jest toaleta z przewijakiem.

Do parku można z centrum podjechać miejskim busikiem (uwaga - czasem są takie mikro że wózka nie da rady zabrać). Dla samochodów duży parking.

 

STAW "KAJAKI"

Tuż obok Parku wodnego znajduje się spory staw. Jest to naprawdę ładne miejsce do spędzenia czasu na świeżym powietrzu :)  Spacer dookoła "kajaków" urozmaici siłownia na świeżym powietrzu lub spory plac zabaw. Dla głodomorów tuż obok jest pizzeria ( AL LAGO ) z dużą strefą dla dzieci na dworze! 

Środa Śląska plac zabaw dla dzieci

W 2020 roku powstał obok kolejny plac zabaw, z linearium, tyrolką, strefa muzyczną itp 


 

ŚREDZKI PARK MIEJSKI I MURY OBRONNE

Idąc od placu zabaw prosto w stronę centrum (ul. Kilińskiego) dotrzemy do parku miejskiego. Tam znajduje się kolejny plac zabaw. Spacerując po parku wzdłuż znajdują się jeszcze stare mury obronne. Dla fanów ładnych budynków na zachodzie znajduje się piękny budynek Poczty z czerwonej cegły a kawałek dalej wyremontowana hala sportowa. Spacerując na wschód dotrzemy do małej pergoli i nieczynnej fontanny a potem skręcimy parkiem w stronę głównej ulicy Wrocławskiej. 

RYNEK ŚRODA ŚLĄSKA

Centrum miasta jest niewielkie, lecz urocze. Dookoła znajdują się stare kamieniczki. Jest pomnik Rolanda, budynek Ratusza z muzeum i urzędami. Wyremontowany, nowoczesny, plac wolności z widokiem na Kościół Wolności (wieża widokowa na szczycie dzwonnicy). W kamieniczkach dookoła są kawiarenki, mi.in Sznajder kawiarnio-lodziarnia bo tam jest kącik dla dzieci :)

  

MUZUEM Środa Śląska z dziećmi

plac Wolności 3, 55-300 Środa Śląska
http://mr.powiat-sredzki.pl/

Muzeum znajduje się w samym sercu miasta obok Ratusza.
Czynne od wtorku do niedzieli do 15:00/15:30 ( http://mr.powiat-sredzki.pl). Bilet normalny 8zł, ulgowy 4zł. W Muzeum są wystawy czasowe oraz stałe. Warto przed wizytą sprawdzić na stronie ponieważ, np Skarb Średzki często jest niedostępny.
Możemy obejrzeć : 
- Skarb Średzki
- Wieża więzienna
- Warsztat. Dawne narzędzia do obróbki drewna
- Archeologia ziemi średzkiej

Na naszych dzieciach największe wrażenie zrobiła prawdziwa korona i monety :) Makieta starej Środy oraz wejście na wieżę choć był lekki strach. Muzeum jest niewielkie ale ma swój klimat wiec nawet jeśli z dziećmi "przelecicie" je w 10 minut to i tak warto :)


Popularne posty z tego bloga

Na tropie wrocławskich krasnali - aktywne zwiedzanie Rynku z dziećmi!

Sale zabaw i kawiarnie we Wrocławiu - czyli gdzie iść z małym dzieckiem w czasie niepogody?