Ślęża z wózkiem i Ślęża z dzieckiem


Na pierwszą wyprawę w góry z dzieckiem wybraliśmy Górę Ślężę. Widoczną z odległego Wrocławia o ok 45 km, często odwiedzaną przez mieszkańców okolicznych miejscowości.  Wystarczy objechać ją nieco, by dotrzeć do parkingu na  Przełączy Tąpadła. Stamtąd na szczyt zaprowadzi Was najkrótszy i najłatwiejszy, żółty szlak! 

 Ślęża szlaki


Do centrum Sobótki z centrum Wrocławia dojedziemy w ok 40 min. Najbliższy parking jest położony ok 1km od centrum i nazywa się Sobótka Parking Pod Wieżycą. Jest on dość duży i płatny.
Z tego miejsca na szczyt Ślęzy nie dojdziecie z wózkiem - możecie zrobić micro podejście (mniej niż 1km) asfaltową drogą do Schroniska pod Wieżycą. W schronisku można coś zjeść lub wypić. 

Jest też ładna polana z widokiem na stary stok narciarski "Janosik". Tu też można się wybrać z malutkim, chodzącym  dzieckiem, które już z wózka nie korzysta...Możecie podejść pod Wieżycę (wieża +700metrów od Schroniska) lub obejść mniejszą od Ślęży górkę - Gozdnicę ( 👉sprawdźcie nasz opis tej wędrówki!)

Przełęcz pod Wieżycą Szlaki Ślęża
Przełęcz pod Wieżycą Szlaki


Przełęcz Tąpadła, parking Ślęża
Na Przełęczy Tąpadła jest sporo miejsca do parkowania.... A mimo to w cieplejsze, wolne dni może być problem z parkowaniem ;/ Więc warto wyruszyć wrześnie, żeby miejsce znaleźć :) Jeśli najdzie Was ochota na parkowanie gdzieś nielegalnie na poboczu (znaki, zasady ogólne) - zastanówcie się dwa razy! Myśmy kiedyś tak planowali ale po chwili ktoś podjechał nas ostrzegł, że policja tu przyjeżdża i rozdaje mandaty ;)

Parkingi na Przełęczy Tąpadła

Są dwa główne parkingi bezpłatne. A w szczycie dodatkowo jeszcze miejsce na prywatnej polance (za polanką do grilla i Barem). Myśmy o nim nie wiedzieli i nie raz błądzili ... A tam akurat było jeszcze sporo miejsca. A koszt coś koło 10zł wydatek nie duży :) Więc mam nadzieję, że to info komuś posłuży :)

Zrobiliśmy oznaczenie parkingów na Przełęczy, żeby było łatwiej zaplanować co i jak ;) 👇

gdzie zaparkować na przełęczy tąpadała
Każdy parking oznaczyliśmy innym kolorem, zobacz foty z każdego miejsca poniżej

Największy parking na Przełęczy - jadąc od Wrocławia będzie z lewej strony
Największy parking na Przełęczy - jadąc od Wrocławia będzie z lewej strony

Mały, bezpłatny parking pod Ślężą. Jadąc z Wrocławia będzie po prawej stronie
Mały, bezpłatny parking. Jadąc z Wrocławia będzie po prawej stronie. Tędy też idzie się w stronę szczytu Ślęży


Parking prywatny, płatny, czynny kiedy pozostałe są pełne (w sezonie).
Jadąc z Wro skręcamy w prawo na mały bezpłatny parking i jedziemy kawałek dalej prosto  (mijamy z prawej mały parking a z lewej polankę na odpoczynek i grilla a później bar) Tam już zapewne traficie na jakieś oznaczenie lub osobę kierującą na parking ;)🚌 Dotrzeć w to miejsce można również autobusem 502, który kursuje z Wrocławia.

 

 Ślęża z wózkiem

  Wędrówkę zaczynamy z  Przełęczy Tąpadła - na południu góry,  klika kilometrów za Sulistrowiczkami. W sezonie letnim czynny jest mały bar, mamy również polanę i zadaszone miejsce do odpoczynku.  
Do dyspozycji mamy jest parę szklaków.  

Z dzieckiem z wózku wybieramy szlak żółty - jest najłatwiejszy, najkrótszy, najszybszy (teoretycznie 1h) :)

   

 

Ile się wchodzi na Ślężę?

  • Wejście  na szczyt zajmuje teoretycznie 1h. Nam zajęło to ok 80 minut z małymi przerwami.
  • Droga, mimo że wydaje się być prosta, okazuje się dość małym sprzymierzeńcem ;/
    Wybieramy tylko wózek na pompowanych kołach z dobrą amortyzacją! W zależności od odcinka jest sporo kamieni, żwiru, nierówności, jest też odcinek z kostki brukowej.
  • Na trasie miniemy kilka punktów odpoczynku.
  • Nie oszukujmy się - mała, bo mała, ale jednak góra - wepchanie wózka (ok 15kg) z dzieckiem (nasze 7 miesięczne ok 7kg szczęścia) to jednak wysiłek jest.
    Ponieważ łatwiej nosić niż pod górę pchać - w wózku zostawiamy tylko bobo - reszta ekwipunku na plecach :)
Ślęża z wózkiem dziecięcym
Ślęża z wózkiem dziecięcym


Podjazd na górę Ślęże z wózkiem dziecięcym
Podjazd na górę Ślęże z wózkiem dziecięcym

Jak wygląda szlak żółty na Ślęże od Przełęczy Tąpadła
Jak wygląda szlak żółty na Ślęże od Przełęczy Tąpadła


Sobótka Góra Ślęża

Na samym szycie czeka na nas piękny widok dla którego naprawdę warto wycisnąć te siódme poty :) 
Jest  Dom Turysty z barem, gdzie można coś przekąsić (niestety kilkanaście stromych, kamienistych schodków), WC na zewnątrz, duuuża polana (w ciepły dzień warto zrobić piknik), słynny kamienny pomnik Niedźwiedzia oraz równie dobrze rozpoznawalny kościół.My wybraliśmy się na wycieczkę w niedzielę w połowie września. Na trasie widzieliśmy ok 10 rodzin z wózkami, parę osób z dziećmi w chuście i generalnie tłumy turystów ;) Pogoda na samo podejście była wyśmienita, ok 20 stopni. Na górze niestety mocno wiało i odczuwalnie była dużo niższa temperatura. Przy kolejnej okazji myślę, że wybierzemy jakiś słoneczny, wiosenny dzień w środku tygodnia tak by móc delektować się na szczycie na pledziku, w spokoju pięknem przyrody :)
Ślęża z dzieckiem 2 latka


Ślęża łatwy szlak dla dzieci

Na kolejne podejście tym samym, żółtym,  szlakiem zdecydowaliśmy się gdy następna córka miała 2 latka i 2 miesiące. To wejście na Ślężę z dzieckiem było o wiele przyjemniejsze ;) Młoda była naprawdę dzielna! Pod koniec trasy na górę wzięłam ją na ręce na chwilę..


Na szczycie było oczywiście tłoczno :)  Zwiedziliśmy i obejrzeliśmy co się da, zrobiliśmy krótki piknik i odpoczynek na uboczu. 
  
Na drogę powrotną mieliśmy zaplanowane nosidło. Córka się ucieszyła ;] i dość szybko w nim zasnęła...nie wiem czy byłaby w stanie zejść na dół samodzielnie....

  

Ślężański Park Krajobrazowy

Nie tylko na Ślęże warto się wybrać z rodziną :) Sprawdź też 👇

>> Szlak Dookoła górki Gozdnica (przy Ślęży) 


Gozdnica - górka koło Ślęży - łatwy szlak dla dziecka
Gozdnica - górka koło Ślęży - łatwy szlak dla dzieckaPopularne posty z tego bloga

Na tropie wrocławskich krasnali - aktywne zwiedzanie Rynku z dziećmi!

Sale zabaw i kawiarnie we Wrocławiu - czyli gdzie iść z małym dzieckiem w czasie niepogody?