Fotelik samochodowy = fotelik bezpieczeństwa!Kilka dni temu krew w żyłach mocno mi się zagotowała, gdy bliskie memu sercu dzieciątko zostało, na moich oczach, źle przypięte w samochodzie. Ponieważ temat bezpieczniej jazdy mocno pogłębiałam i crash testów na oglądałam się wiele, wiem jak ważne jest to dla zdrowia a nawet życia! Apeluję - jeśli kiedykolwiek zauważysz nieprawidłowo zamontowany fotelik - nie krępuj się - zwróć uwagę - możesz uratować małe życie!


Internet pełen jest informacji na temat fotelików samochodowych. Należy pamiętać, że jest on istotny dla bezpieczeństwa w podróży. To czy pięknie prezentuje się w wersji wózka 3w1 powinno być drugoznaczne. Zachęcam wszystkich (nie tylko rodziców) do uważnego przeczytania stron typu http://osiemgwiazdek.pl czy http://fotelik.info/ A dla przypomnienia lub utrwalenia najważniejsze informacje w skrócie:

1. Wybór fotelika

- szukaj modelu odpowiedniego dla wagi i wieku dziecka!
- kup nowy lub używany ale TYLKO z pewnego źródła (nigdy nie wiadomo czy nie brał udziału w kolizji)
- przeanalizuj budżet i rozważ kupno droższego fotelika (zazwyczaj z dodatkowymi testami np ADAC, potwierdzającymi bezpieczeństwo przy wyższej prędkości niż homologacja europejska ECE R44)
- fotel tyłem do kierunku jazdy (pierwsze są zawsze takie) jest 5x bezpieczniejszy niż montowany przodem - pomyśl o tym od razu, może warto kupić bazę w którą wepniesz kolejne siedziska?
- jeśli posiadasz w samochodzie IsoFix, rozważ zakup bazy pod fotelik - niweluje niewłaściwy montaż i jest bardzo praktyczny


2. Zamontuj poprawnie fotelik!

- niezależnie czy nowy czy używany. "Ufaj i kontroluj" przeczytaj całą instrukcję a będziesz pewien, że to co powiedział poprzedni właściciel lub sprzedawca zapewni Twojemu dziecku bezpieczeństwo!
- wybierz najlepsze miejsce w samochodzie. Fotelik zamontuj tam gdzie jest pas trójpunktowy: idealne byłyby środkowe miejsce tylnej kanapy, potem miejsce za pasażerem (najbezpieczniej/najwygodniej). Z przodu jeśli już musisz, montuje się foteliki tyłem do kierunku jazdy tylko przy wyłączonej poduszce powietrznej.
 - przeprowadź poprawnie pas! * Tylko ok 30% fotelików montowanych pasem jest prawidłowo:/! Nawet maxi cosi źle przypięty w kolizji może być tyle wart co najtańszy z marketu! Zwróć uwagę na kolory przy skorupie fotela i nie omijając żadnego przeprowadź pas przez: NIEBIESKIE PUNKTY - tyłem do kierunku jazdy, CZERWONE PUNKTY - przodem. Jeśli obrazek przy fotelu nie daje Ci 100%pewności - wróć do instrukcji lub obejrzyj filmik w internecie!
- naciągnij pas i sprawdź czy fotelik jest stabilnie przypięty
- postaw rączkę do pozycji pionowej! W pierwszym foteliku - służy nie tylko do przenoszenia, ale również jako dodatkowa amortyzacja podczas kolizji.
- *jeśli masz bazę/ fotelik na IsoFix zamontuj zgodnie z instrukcją i sprawdź czy jest stabilna

3. Dziecko w foteliku

- pasy powinny być mocno zaciśnięte. Najczęściej producenci zalecają luz na tzw "dwa palce".
- wyreguluj wysokość pasów - powinny znajdować się na wysokości ramion lub wyżej. Nigdy niżej. Pasy można przełożyć z tyłu fotelika lub regulować razem z zagłówkiem (w zależności od modelu)
- ściągnij dziecku zbędne warstwy ubrań. Będzie mu wygodniej (zima) i chłodniej (latem) oraz bezpieczniej - pasy będą bliżej ciała bez "luzów".


 Popularne posty z tego bloga

Na tropie wrocławskich krasnali - aktywne zwiedzanie Rynku z dziećmi!

Wodny plac zabaw i promenada Oławska