Ślęża z wózkiem i Ślęża z dzieckiemNa pierwszą wyprawę w góry z dzieckiem wybraliśmy Górę Ślężę. Widoczną z odległego Wrocławia o ok 45 km, często odwiedzaną przez mieszkańców okolicznych miejscowości. 

Ślęża z wózkiem


Wędrówkę zaczynamy z  Przełęczy Tąpadła - na południu góry,  klika kilometrów za Sulistrowiczkami. Znajduje się tam spory parking,  w sezonie letnim czynny jest mały bar, mamy również polanę i zadaszone miejsce do odpoczynku. Dotrzeć w to miejsce można również autobusem 502, który kursuje z Wrocławia.
Do dyspozycji mamy parę szklaków

 Z dzieckiem z wózku wybieramy szlak żółty - jest najłatwiejszy i najkrótszy :)
  • Wejście nim na szczyt zajmuje teoretycznie 1h. Nam zajęło to ok 80 minut z małymi przerwami.
  • Droga, mimo że wydaje się być prosta, okazuje się dość małym sprzymierzeńcem.
    Wybieramy tylko wózek na pompowanych kołach z amortyzacją. W zależności od odcinka jest sporo kamieni, żwiru, nierówności.
  • Na trasie miniemy kilka punktów odpoczynku.
  • Nie oszukujmy się - mała, bo mała, ale jednak góra - wepchanie wózka (ok 15kg) z dzieckiem (nasze 7 miesięczne ok 7kg szczęścia) to jednak wysiłek jest.
    Ponieważ łatwiej nosić niż pod górę pchać - w wózku zostawiamy tylko bobo - reszta ekwipunku na plecach :)
Na samym szycie czeka na nas piękny widok dla którego naprawdę warto wycisnąć te siódme poty :) 
Jest  Dom Turysty z barem, gdzie można coś przekąsić (niestety kilkanaście stromych, kamienistych schodków), WC na zewnątrz, duuuża polana (w ciepły dzień warto zrobić piknik), sławny kamienny pomnik Niedźwiedzia oraz równie dobrze rozpoznawalny kościół.

My wybraliśmy się na wycieczkę w niedzielę w połowie września. Na trasie widzieliśmy ok 10 rodzin z wózkami, parę osób z dziećmi w chuście i generalnie tłumy turystów. Pogoda na samo podejście była wyśmienita, ok 20 stopni. Na górze niestety mocno wiało i odczuwalnie była dużo niższa temperatura. Przy kolejnej okazji myślę, że wybierzemy jakiś słoneczny, wiosenny dzień w środku tygodnia tak by móc delektować się na szczycie na pledziku, w spokoju pięknem przyrody :)
Ślęża z dzieckiem 2 latka


Ślęża łatwy szlak dla dzieci

Na kolejne podejście tym samym, żółtym,  szlakiem zdecydowaliśmy się gdy następna córka miała 2 latka i 2 miesiące. To wejście na Ślężę z dzieckiem było o wiele przyjemniejsze ;) Młoda była naprawdę dzielna! Pod koniec trasy na górę wzięłam ją na ręce na chwilę..


Na szczycie było oczywiście tłoczno :)  Zwiedziliśmy i obejrzeliśmy co się da, zrobiliśmy krótki piknik i odpoczynek na uboczu. 
  
Na drogę powrotną mieliśmy zaplanowane nosidło. Córka się ucieszyła ;] i dość szybko w nim zasnęła...nie wiem czy byłaby w stanie zejść na dół samodzielnie....

  

Ślężański Park Krajobrazowy

Nie tylko na Ślęże warto się wybrać z rodziną :)

>> Szlak Dookoła górki Gozdnica (przy Ślęży) 

Popularne posty z tego bloga

Szczodre Park i plac zabaw